Quick Links

GSO Test

Est. 1921

Extra-curricular Timetable

Key Stage 3 Enrichment Timetable (Lunchtimes)

Monday 

Tuesday 

Wednesday 

Thursday

Friday

Student Leadership 

Language Leaders

A018
Ms
Donnelly

Student Leadership

Year 9 Numeracy Leaders

Numeracy Hub
Miss Boyle & Miss Hughes

Student Leadership

Year 10 Numeracy Leaders

Numeracy Hub
Miss Boyle & Miss Hughes

Film Club
A026
Miss Kyle

Keyboard Club
A008
Mr Sheard

Student Leadership 

Reading Leaders

A005

Miss McMullen

Karaoke Club

A007
Miss Smith

Yu-Gi-Oh Club
(Computing)

Q002
Mr Jenkins

Origami Club
M009
Miss Gilbert

Maths Club
M006
Miss Hughes &
Miss Boyle

Year 7 Choir

A007
Miss Smith

Girls Basketball 

Sports Hall
Mr G Johnson

Year 8 Dodgeball

Calder Gym
Mrs Jackson

Boys Basketball

Sports Hall
Mr G Johnson

Peaceful Friday
Prayer & Mancala

A016

Mrs Carney

Yr 9+
Programming Club

Q007
Mr Edgeley

Maths Society

M006
6th form

Samba

A009
Mr Sheard

Well-Being Club

Safeguarding Office
Mrs Preston & Mrs McCoy

Robotics Club

Q007
Mr Edgeley

Games Club

Downstairs Resource
Ms Williams

Games Club

Downstairs Resource
Ms Williams

Games Club

Downstairs Resource
Ms Williams

Games Club

Downstairs Resource
Ms Williams

Games Club

Downstairs
Resource
Ms Williams



Year 7 Dodgeball

Calder Gym
Mrs Jackson

Art Club

A023
Mrs Smyth

 

 Geography Club 

M002
Miss Rowlands &
Geog. staff

 

Blogging Club (Media /
Journalism)

A002
Miss McMullen

Junior Woodwind

A008
Mr Thomas

 

Student Leadership
Sports Leaders

See events board
for day/time of next meeting
Mr G Johnson

Key Stage 3 Enrichment Timetable (After-school)

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Orchestra

A008
Mr Sheard 

 

Student Leadership
School Council 

Conference Room
Miss York

Food Club

T001
Miss Walsh

Art Club

A023
Mrs Smyth

Year 7 Football

Quarry Field
Mr Sherrard

 

Year 8 Football

Quarry Field
Mr G Johnson

Art Club

A024
Mrs Kealey

DT Club

T005
Mr Fields

Bee Keeping

T002
Mrs Turner

 

Year 9 Football

Quarry Field
Mr Withers

Running Club

All abilities & cross
country events
Mr Spruce & Mr McLay

Calderstones Choir

A007
Miss Smith

Trampolining

Quarry Hall
Mr Withers

 

Year 7 Netball 

Sports Hall
Mrs Cottrell

Badminton 

Sports Hall
Mr Withers 

Lyrical Dance 

Dance Studio
Ms Blower

Ukulele

A009
Mr O’Hanlon

 

Year 8 Netball

Sports Hall
Mrs McDonnell

Girls Football

Quarry Field
Mr G Johnson

 
   

Swimming Club

Swimming Pool
Mr Riley, Mr Sherrard &
Mr Johnson

Girls Year
7 & 8 Basketball

Quarry Gym
Mrs Withers

 

Key Stage 4 Enrichment Timetable (Lunchtime)

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Year 11 Football 

Sports Hall
Aubrey

 Senior Woodwind

A008
Mr Thomas

Yr 11 GCSE
Art & Design Club

A022
Mrs Fawcett 

Yr 11 GCSE
Art & Design Club 

A022
Mrs Fawcett

Year 11 Football 

Sports Hall
Aubrey

Girls Fitness Club 

Mrs McDonnell 

 

 Yu-Gi-Oh Club
(Computing)

Q002
Mr G Jenkins

Yr 11 GCSE
Art & Design Club
A022

Mrs Stokoe 

 

GCSE
Photography Club

A029
Mrs Kealey 

 

 

Year 11 Football 

Sports Hall
Aubrey

 

Yr 9+
Programming  Club

Q007
Mr Edgeley

       

Key Stage 4 Enrichment Timetable (After-school)

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

Orchestra

A008
Mr Sheard

Historical Film
Review

Mr Derbyshire
Q003

Student
Leadership
Eco Leaders

A011
Mrs Taylor Johnson

DT Club &
STEM Passport

T007
Mr Britton

Year 10 Football

Sports Hall
Earl Jenkins

Year 11 Football 

Quarry Field
Mr Steel

Swimming Club

Swimming Pool
Mr Riley, Mr Sherrard
& Mr Johnson

Robotics Club

Q007
Mr Edgeley

Food Club

T006
Miss Woods 

 

Netball Y9-11

Sports Hall
Mrs Quinn, Mrs Jackson
& Mrs McDonnell

Girls Football

Quarry Field
Mr G Johnson  

 

Duke of Edinburgh 

Resource Centre
Mr Sherrard

 

Ukulele

A009
Mr O’Hanlon

Running Club

All abilities & cross
country events
Mr Spruce & Mr McLay

 

Lyrical Dance 

Dance Studio
Ms Blower

 
     

Calderstones
Choir

A007
Miss Smith

 
     

Badminton 

Sports Hall
Mr Withers

 
     

Fitness

Fitness Suite 
Mrs Cottrell

 

Key Stage 5 Enrichment Timetable (Lunchtime & After-school) 

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Fitness 

3:10pm
Fitness Suite
Mr S Johnson

Culture Club (Books,
films and theatre) 

Lunchtime
Mrs Watson
C009

Swimming Club

3:10pm
Swimming Pool
Mr Riley, Mr Sherrard
& Mr Johnson

Badminton 

3:10pm
Sports Hall
Mr Withers

Orchestra

3:10pm
A008
Mr Sheard

 

Running Club

3:10pm
All abilities &
cross country events
Mr Spruce &
Mr McLay

Girls Football

3:10pm
Quarry Field
Mr G Johnson

Yr 9+
Programming
Club

Lunchtime
Q007
Mr Edgeley

 

Historical Film
Review

Lunchtimes
Mr Derbyshire
Q003

Calderstones Choir

3:10pm
A007
Miss Smith

Ukulele

3:10pm
A009
Mr O’Hanlon

 

Yu-Gi-Oh Club
(
Computing)

Lunchtime
Q002
Mr Jenkins